Novinky
Poradna pro chovatele

Právě jsem pro Vás spustil on-line poradnu pro chovatele papoušků. Své dotazy zde směřujte, kde se Vám budu snažit bleskově odpovídat. Jan Di-Giusto

více
Rady pro začátek

Pro začínající chovatele, připravujeme speciál, kde budou postupně přidávány články, které jistě využije každý, kdo si  plánuje pořídit papouška. Témata: jakého papouška si pořídit?, jakou pro něj vybrat klec, co...

více
Stránky jsou ve "výstavbě"

Vážení návštěvníci, jelikož došlo k přesunu k jinému poskytovateli webových stránek, musíme náší webovou stránku od základu vybudovat. Buďte prosím trpěliví, budeme se snažit stránky co nejdříve dodělat, ale bohužel mám...

více

Ruční dokrmování

Úvod Ruční dokrmování

STOP PRODEJI NEODSTAVENÝCH MLÁĎAT!


V následujících řádcích, se Vám pokusím přiblížit, co to vlastně je ručně dokmený papoušek a co vůbec ruční dokrmování obnáší.


1.     proč je nutné některé papoušky dokrmovat? 


K ručnímu dokrmování dochází z několika důvodů. K hlavním důvodům patří, že samička není schopná své mláďata odchovat přirozeným způsobem, případně je velice divoká a dochází k rozbíjení vajíček. Dále dochází k dokrmování, jelikož ptačí rodiče jednoduše svá mláďata zabijí při kontrole hnídní budky chovatelem, případně jim při okroužkování uštípou nožky. U většiny chovatelů dochází k dokrmování pravidelně, jelikož své chovné ptáky znají a vědí, že jsou nespolehliví v odchovech, že "nedokrmí" až svá mláďata na bidlo.


2.     proč jsou ručně dokmení papoušci dražší, než divocí ptáci?


Kdyby se měla vyčíslit reálná hodnota ručně dokrmeného mláděte, byla by jistě mnohem vyšší, nežli jsou ceny nyní. Píši to z jediného důvodu, vezměte si, že máte v inkubátoru mládě, které je např. 2 dny staré a toto mládě musí být opečováváno ve dne v noci každé cca 2 hodiny. To mládě je na Vás jednoduše závislé, jelikož mu nahrazujete rodiče. 


3.    proč kupovat mládě až, když je odstavené? 


Na úvod zde napíši, že papoušek není hračka a už vůbec není hračka papouščí mládě, které ještě samo nepříjímá potravu. Je krajně nepřípustné, abyste si kupovali mládě, které není ještě odstavené od pseudochovatelů, kterým odpadají starosti s odstavem mláděte - odstav mláděte je ten nejtěžší moment z celého dokrmování někdy i pro velmi zkušení chovatele. STOP PRODEJI NEODSTAVENÝCH MLÁĎAT! Odstav je vlastně proces přechodu z kašovité stravy na stravu pevného charakteru. Nejlépe se provádí ve skupině mladších a starších papoušků, kdy mladší papoušci vidí svého kamaráda, jak přijíma pevnou stravu (semena, granule, zeleninu, ovoce) a pokouší se ho napadobit, ale samozřejmě je stále závislé na podávané dokrmovací kaši. U dokrmovací kaše ještě zůstaneme, jelikož velice, ale velice častým problémem nákupu neodstavených mláďat je nezkušenost nových majitelů a následné popálení volete mláděte, případné vdechnutí kaše a následné udušení. Pokud odstav mláděte neproběhne, tak jak by měl, tzn. pozvolna a odborně, hrozí mláděti doživotní jak psychické, tak zdravotní problémy. 


4.     když si mládě dokrmím sám, tak ke mě více přilne?


Následující větu uslyšíte velice často od pseudochovatelů, pokud je vůbec dá chovateli nazývat "když si ho dokrmíte sami lépe k Vám přilne". Tato je věta je holý nesmyls! Tito lidé se snaží vydělat na Vaši hlouposti, jelikož onise zbavují veškerých starostí a ty následně přesunují na Vás.

Když si již zakoupíte mládě ODSTAVENÉ, kupujete si vlastně "nepopsaný list papíru", a toto mládě si můžete vychovat dle svého, naučit ho svým povelům, trikům či slovům dle libosti a budete vědět, že mládě je v dobrém psychickém stavu. Je samozřejmě hloupost, že když se ptáčata dokrmují od slepých holátek, tak budou přítulnější, než např. papoušci dokrmování od 14 dne. Vše záleží na přístupu chovatele. Nenechte se prosím zmást a před koupí se poraďte.


5.     ruční dokrmování je jednoduché, stačí pouze podat kaši...


Ruční dokrmování je krásné, únavné, radostiplné, strastiplné, náročné, motivující, prostě je mnoho slov, jak jej charakterizovat, jen NENÍ jednoduché. Příprava kaše má své zásady, které člověk musí dodržovat, případně si jí připravit dle svých zkušeností, vybavení není také běžné (inkubátor, stríkačky bez jehly, přesná váha, difůzní roztok a mnoho a mnoho dalšího) a hlavně to chce mnoho času a trpělivosti. Ruční dokrmování má své zásady, které zde nebudu jmenovat ale stačí drobná chyba a život mláděte je ohrožen, případně zmařen.


-----------------------------------------POKRAČOVÁNÍ PŘÍŠTĚ------------------------------------------

Buďte prosím nároční při výběru chovatele, od kterého si kupujete mládě papouška a preferujte prosím zkušené chovatele, kteří by Vám ani po Vašem naléhání neprodali neodstavené mládě.